16 Apr
16Apr

A tartósan magas kortizolszint, amelyet hiperkortizolizmusnak is neveznek, számos testi és mentális egészségügyi problémát okozhat. De honnan tudhatja valaki, hogy – valószínűleg – egészségtelenül sok stresszhormont termel a szervezete? Itt a hét leggyakoribb figyelmeztető jel: 

1. Szorongás

A legtipikusabb és legfontosabb jel, hiszen a kortizolszint eleve azért emelkedett meg a szervezetedben, mert rád tört a szorongás. Vagyis az esetek többségében gyanítható, hogy baj van a véredben áramló hormon mennyiségével, hiszen ha stresszelsz, szinte biztos, hogy túl sokat termel a szervezeted. Amikor azt olvasod vagy hallod, hogy a stressz miatt súlyos egészségügyi problémák alakulhatnak ki, a háttérben éppen a kortizol áll – hogy milyen veszélyes következményei lehetnek, azt az előző bejegyzésemben elolvashatod!

2. Gyengébb far és combizmok, elhájasodott has

Elsőre talán furcsa, de az izomgyengeség lehet az egyik legárulkodóbb jel – összefügg persze a hasi zsír felszaporodásával, csak éppen utóbbi zavarja az embereket, míg a renyhébb izmok kevésbé. Kialakulásának hátterében az áll, hogy a kortizol lebontja az izmokból a fehérjét és cukorrá alakítja, így biztosítva a gyorsan felhasználható energiaforrást vészhelyzet esetén. Csakhogy a cukrot nem használjuk fel, hiszen NINCS vészhelyzet, csak stresszelünk az íróasztalnál vagy a dugóban ülve, ezért az inzulin ezt a vérből kivonva átalakítja zsírrá, ami először a hasi tájékon jelenik meg. A végeredmény az úgynevezett körte-testalkat: a vékony lábakon a széles, lapos fenék felett trónol, vagy éppen lóg a (jókora) has. 

3. Álmatlanság 

Amennyiben éjszakánként hajnali 2-3 óra között rendszeresen felébredsz és úgy érzed, hogy a gondolatok csak úgy kergetik egymást a fejedben, nagy valószínűséggel magas a kortizolszinted. Jellemző, ha nehezen tudsz visszaaludni, mert az agyad folyamatosan egy vagy több probléma megoldásán őrlődik, vagy éppen úgynevezett worst-case scenariót alkot, vagyis a lehető legrosszabb végeredményre koncentrál. Ennek oka, hogy a kortizol az alvási ciklus irányításában is fontos szerepet játszik. Amikor a testünkben túl magas a szintje, ébren tart minket és a szervezetünk nem tud regenerálódni – másnap aztán hullafáradtan ébredünk.  

4. Magas vérnyomás 

Az állandó stresszel járó magas kortizolszint tartósan megemelheti a vérnyomásunkat, hiszen azt gondolja, veszélyben vagyunk és a meneküléshez plusz energiára van szükség. Csakhogy emiatt az artériák leszűkülnek és a vérnyomás megemelkedik. Mivel az elménk gyakran nem tudja megkülönböztetni a valós és az elképzelt veszélyeket, így testünk minden esetben hasonlóan reagál a negatív gondolatokra, aminek egyik eredménye a tartósan fennálló magasabb vérnyomás lehet.  

5. Ajakherpesz 

Az ajakherpeszek viszkető hólyagok, jellemzően a száj környékén vagy deréktájékon. Kutatások bizonyították, hogy nagyobb eséllyel jelennek meg sokat stresszelő embereknél – márpedig a több stressz velejárója a magasabb kortizolszint. És itt megfigyelhető egy ellentmondás: ahogy az előző blogbejegyzésemben említettem, a kortizol egyik feladata az immunrendszer erősítése – de ha túlszaporodik a szervezetben, a hatás átcsap az ellenkezőjébe, és gyengíteni fogja a szervezet védekező képességét, aminek következtében az addig lappangó fertőzések fellángolnak. Úgy kell ezt elképzelni, mint egy túlfeszített húrt, amely egyszerre elpattan vagy kinyúlik és elernyed. 

6. Légzési nehézségek 

Ez is az immunválaszok gyengülésével függ össze, és kifejezetten ijesztő tünet. A kortizol a már említett módon segít megszüntetni a gyulladásokat, kiváltképp a tüdőben. Viszont ha túl sokáig magas a szintje, a szervezet előbb-utóbb immúnissá válhat a hatására és kialakulhat a kortizol rezisztencia. Ennek következménye a tüdő meggyengülése, amitől túl sok nyálka halmozódik fel a hörgőkben, asztmához hasonló légzési nehézséget okozva.  

7. Reflux 

Ha rendszeresen tapasztalsz égető érzést, sőt infarktust idéző nyilallást a mellkasodban, illetve állandóan fáj, kapar a torkod vagy kigyógyíthatatlan köhögéstől szenvedsz, valószínűleg refluxod van, amit a magas kortizolszint okoz. Ugyanis ilyenkor a szervezet a „harcolj vagy menekülj” funkciókon kívül minden mást „lekapcsol”: nem fordít energiát a kórokozók elleni védekezésre (immunrendszer említett meggyengülése), sem más funkciók optimális fenttartására, mint például az emésztés. Ráadásul a legnagyobb idegköteg épen a gyomron halad át, nem véltelen, hogy stressz esetén szinte mindenkinek hirtelen emésztési problémái (hasfájás, hasmenés, hascsikarás) lesznek. A krónikus stressz kevésbé drasztikusan, de annál kegyetlenebb módon teszi tönkre a gyomrunkat. 

Ha a fenti tüntetek közül egy vagy akár több is jelentkezik nálad, jó eséllyel krónikusan magas kortizolszinttől szenvedsz – de mi lehet tenni ellene? Erről szól a következő blogbejegyzésem.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.